Ötéves tanulmány erősíti meg a hit szerepét a boldogabb életben

L. Ron Hubbard írt a vallás erejéről, amely felemeli az emberiséget. Egy új tanulmány bizonyítja ezt.

Létezik kulcs a boldogabb élethez – „vészkijárat” a depresszió, a szorongás, a magány, a gyűlölet, a harag és a szomorúság elől.

És ez olyasmi, amire talán soha nem is gondolnál: a vallás.

Így van, ennyire egyszerű: ha boldogabb akarsz lenni, kelj fel a kanapéról, és menj el templomba.

A Gallup, a Harvard és a Baylor Egyetem által végzett új, ötéves kutatás azt vizsgálja, hogy a vallásosság hozzájárulhat-e a „virágzáshoz”, ami a következőképpen definiálható: „olyan állapotban élni, amelyben az ember életének minden aspektusa jó”. Más szóval: boldogság. És úgy találták, hogy a válasz: igen.

„Azok az emberek, akik aktívan részt vesznek vallási gyülekezetekben, általában boldogabbak.”

Már a tanulmány neve, a Global Flourishing Study (globális tanulmány a „virágzás” témájában) is jól mutatja, hogy mire összpontosít: Mi kell ahhoz, hogy az ember valóban „virágozzék” az életben, világszerte, a különböző hitrendszerekben?

És bár a kutatás még nem zárult le, vannak előzetes eredmények. „A hit többször is felbukkan az eredményekben a virágzáshoz kapcsolódó fontos tényezőként” – mondta Byron Johnson, a Baylor Egyetem Valláskutató Intézetének igazgatója.

Ez még számszerűsíthető is: A „virágzás” pontszáma 0,23 ponttal magasabb annál, aki azt mondja, hogy a vallás fontos része a mindennapi életének. A „boldogság valószínűsége” még magasabbra ugrik, ha az illető legalább hetente templomba jár – 0,41 ponttal magasabbra.

Természetesen, a közvélemény-kutatók megpróbálják megtalálni, honnan ered ez a boldogság – a vallásos hit melyik része tartalmazza a titkot? Johnson szerint talán a másokra való összpontosítás, ahogyan azt a legtöbb vallás tanítja, míg Brendan Case, a Harvard Human Flourishing Programjának kutatási igazgatóhelyettese szerint az egész életen át tartó tapasztalat számít.

„Az egyik legjobb előrejelzője annak, hogy felnőttként részt veszünk-e egy vallási közösségben az, hogy gyermekként részt vettünk-e benne” – mondta –, „és a felnőttkori részvétel nagyon erősen kihat a jelenben való boldogulásra”.

De sosem késő elkezdeni.

A tanulmány szerint a konkrét hit vagy felekezet nem annyira fontos: úgy tűnik, akár katolikus, akár protestáns, hindu, muszlim, zsidó, buddhista, szcientológus, zoroasztriánus, bahá’í vagy más vallású vagy, a hit, a közösség, és hogy egy nálad nagyobb dolog részévé válsz, egész egyszerűen boldogabbá tesz.

L. Ron Hubbard, a Szcientológia alapítója „Vallásos kihatás a társadalomban” című híres esszéjében elmagyarázta, hogy ez miért van így. „Tudasd egy emberrel, hogy ő önmaga, egy szellemi lény, hogy rendelkezik döntési szabadsággal, és megvan a joga arra, hogy nagyobb bölcsességre törekedjen, és máris elindítottad őt egy magasabb úton felfelé.” – írta.

Hubbard úr, a vallási tolerancia bajnoka, aki tisztában volt a vallás szerepével a boldogság megteremtésében, leírta, hogy „az ember a faj hajnala óta nagy vigaszt és örömöt lel a vallásaiban”.

És a kutatások ezt egyre inkább alátámasztják. „A vallási gyülekezetekben aktívan tevékenykedő emberek általában boldogabbak és állampolgárként elkötelezettebbek, mint a vallásilag nem elkötelezett felnőttek vagy a vallási csoportok inaktív tagjai, a Pew Kutatási Központ Egyesült Államokból és több mint két tucat másik országból származó felmérési adatainak elemzése szerint” – olvasható az egyik cikkben.

Ezért van az, hogy annak ellenére, hogy a hitet évtizedekig gyalázták a cinikus előrejelzők, akik azzal dicsekedtek, hogy manapság mennyivel kevesebb amerikai jár templomba, a vallás megállta a helyét – és egyre inkább úton van visszafelé.

A Hartford Institute for Religion Research meghatározása szerint az ún. mega-egyházak, azaz a 2000 főt meghaladó taglétszámú protestáns keresztény gyülekezetek, gyorsan növekednek.

Ezek az egyházak gyakran több helyszínen is működnek, hogy kiszolgálják egyre növekvő gyülekezeteiket. Még „giga-gyülekezetek” is vannak, 10 000 főt meghaladó számú hívővel. És ők is egyre nagyobbak.

A Szcientológia, David Miscavige vezetésével, a maga részéről szintén úgy terjeszkedik, mint még soha ezelőtt a történelem során. A vallás mérete, kiterjedése és hatóköre az elmúlt 40 évben az 50-szeresére nőtt, és ma már világszerte 60 másodpercenként lépnek be újonnan érkezők a Szcientológia egyházaiba és misszióiba.

Mindent egybevetve tehát izgalmas időszak ez a vallási élet számára – talán és remélhetőleg ez egy nagy fordulat kezdetét jelzi az amerikai vallási életben.

Mert amint a tanulmányok befejeződnek, és széles körben ismertté válnak – amint az emberek megtudják, hogy a boldogság egy templom, kápolna, kolostor vagy mecset ajtaján belül él és várakozik –, talán újra nagy fellendülést tapasztalhatunk abban, hogy az emberek a valláshoz fordulnak, hogy kiteljesedjenek.

És ha megtalálják a boldogságot a saját hitükben, anélkül hogy bárki más hitét kifogásolnák, nem lesz-e az egy nagyszerű és dicsőséges időszak az emberiség történetében?

Írta: John Blosser
Forrás: Freedommag.org

Share :

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

További hírek