Az USA kormánya kivizsgálja a gyermekek túlgyógyszerezését

Az USA-ban ma 30 millió gyermek szenved valamilyen egészségügyi problémától, ebből 3.4 millióan szednek ADHD-gyógyszereket. Emellett tízből hat amerikai lakos él együtt krónikus betegségekkel. Donald J. Trump elnök ezért létrehozott egy bizottságot, amelynek rövid időn belül ki kell vizsgálnia a nép drámai egészségromlásának okait, külön kiemelve a pszichiátriai szerek okozta ártalmakat is.

Február 13-án az USA elnöke aláírta a „Make America Healthy Again” (Tegyük Amerikát Újra Egészségessé) Bizottság létrehozásáról szóló rendeletet, azzal a céllal, hogy jelentősen feljavítsa a nép egészségügyi állapotát. Először a gyerekekre leselkedő veszélyeket vette a célkeresztbe: a bizottságnak 100 napon belül be kell nyújtania egy átfogó kiértékelést az elnök számára, melynek címe nem is lehetne egyértelműbb: „Tegyük újra egészségessé gyermekeinket”.

A kivizsgálás azokra a tényezőkre irányul, amelyek a krónikus gyulladások és más betegségek mögött állhatnak, mint a vegyi anyagok, bizonyos élelmiszer-összetevők és a túl gyakran alkalmazott gyógyszerek. Külön pontban emeli ki a pszichiátriai szerek fő kategóriáit lehetséges veszélyforrásként: antidepresszánsok, antipszichotikumok, hangulatstabilizálók, stimulánsok (ADHD-ra felírt szerek). Mivel a pszichiátriai szereket kizárólag a megfigyelt tünetek alapján felállított diagnózisokra írják fel – ezek a rendellenességek orvosi eszközökkel nem mutathatók ki –, vészesen magasra szökik az ezeket előíró receptek száma. A gyerekek esetében ez kiváltképp aggasztó, hiszen ezeknek a szereknek nem kívánt hatásai között szerepel a diabétesz, az elhízás, az ADHD-ra felírt szerek pedig többek között szívproblémákat okozhatnak.

A bizottságnak felül kell vizsgálnia a gyermekek megfelelő étkezésével és életmódjával kapcsolatos gyakorlatokat és oktatási rendszereket is, ám az igazán merész lépés csak ezután jön. Trump ugyanis rendeletébe foglalta a tudomány hitelességének helyreállítását is, ami nem kevesebbet jelent, mint annak megszüntetését, hogy az ipari érdekek (pl. gyógyszeripar) befolyásolhassák az egészségügyi kutatási eredményeket, illetve azok közzétételét.

A Fehér Ház honlapján megjelent közlemény valóban tragikus képet fest a nép egészségi állapotáról: tíz amerikaiból hatnak legalább egy krónikus betegsége van, tízből négynek pedig kettő vagy több. A becslések szerint ráadásul minden ötödik amerikai felnőtt kapott valamilyen pszichiátriai diagnózist. 2022-ben körülbelül 30 millió gyermek (40,7 százalék) küzdött legalább egy egészségügyi problémával, például allergiával, asztmával vagy autoimmun betegséggel. A serdülők és fiatal felnőttek 18 százalékának van zsírmájbetegsége, és a serdülők több mint 40 százaléka túlsúlyos vagy elhízott.

A bizottságnak 180 nappal a rendelet kiadása után egy stratégiai tervet is be kell nyújtania a lesújtó állapotok helyrehozására, a kivizsgálás eredményeire alapozva.

Hogy a bizottság milyen következtetésekre jut majd, az nem csak az amerikai nép számára lehet életbevágó, hiszen Magyarországon is több százezren szednek antidepresszánsokat, és több ezer gyermeknek írnak fel ADHD-gyógyszereket – előbbi közel 7 milliárd, utóbbi pedig 250 millió forintjába került a társadalombiztosítónak 2024-ben.

Ha kiderül, hogy ezek a szerek valóban kárt okoznak, és helyettük az étkezésen és az életmódon való változtatások jelentenék a megoldást, akkor a magyar mentális egészségügyi rendszer is komoly reformoknak nézhet elébe – elvégre a magyarok is megérdemlik a hosszú, egészséges és felesleges gyógyszerezéstől mentes életet.

Forrás: emberijogok.hu

Share :

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

További hírek